Nasza strona korzysta z plików cookie - dowiedz się więcej.
A+ A-

Zaleska Wola

Dodano: 3 lata temu (20.04.2015, o godzinie 13:14)

Sołtys: Bubelski Stanisław

Wieś powstała w XVI w. Była częścią rozległego klucza jarosławskiego należącego do Kostków. W końcu XVI w. jako posag dostała się w ręce An­ny z Kostków Ostrogskiej, właścicielki m.in. Jarosławia. W wyniku podziału klucza jarosławskiego między jej dzieci, co miało miejsce w 1656 r., Zaleska Wola (m.in. również Młyny, Łazy i Moszczany) dostała się Katarzynie z Ostrogskich Zamoyskiej, a następnie jej synowi Janowi Zamoyskiemu. Drogą dziedziczenia wieś przechodziła do różnych rodów, w 1831 r. znajdujemy ją ja­ko własność ks. Marii Wirtenberg, później, aż do II wojny światowej, powraca w ręce Zamojskich są to kolejno: 1848 r. Zdzisław hr. Zamojski, potem Szczepan Zamojski, w 2 połowie XIX Stefan Zamojski, na początku XX w. Zygmunt Zamojski.

Wieś należała do powiatu jarosławskiego. Znajdowała się tu parafia grec­kokatolicka z drewnianą cerkwią p.w. Podwyższenia Krzyża Św., która obej­mowała również liczne przysiółki powstałe tu na przełomie XVII-XVIII w. Chałupki, Molochy, Szpoty, Babiaki, Stańki. W 1857 r. Zaleska Wola liczyła 754 mieszkańców, ok. 1880 r. ?848 mieszkańców, w tym: 793 grekokatolików, 33 rzymokatolików, 22 Żydów. Była tu szkoła ludowa.

 

W 1885 r. na miejscu starej cerkwi wybudowano nową również drewnia­ną. W czasie I wojny światowej tereny te objęte były ciężkimi walkami o San. Świadectwem tego czasu jest cmentarz wojenny usytuowany przy drodze do Korczowej. Po II wojnie św. nastąpiło przesiedlenie ludności. W 1978 r. na miejscu po dawnej cerkwi wybudowano drewniany kościół (ob. filia parafii rzymsko-katolickiej w Chotyńcu).

Wróć do kategorii Sołectwa i Sołtysi