Nasza strona korzysta z plików cookie - dowiedz się więcej.
A+ A-

Spotkanie Szkoły Podstawowej w Sośnicy z Wojskiem Obrony Terytorialnej.

Dodano: 9 miesięcy temu (05.10.2017, o godzinie 11:53)

„Historia bliżej nas” – to hasło wyjątkowego spotkania uczniów Szkoły Podstawowej w Sośnicy, które odbyło się 22 września br. W otoczeniu ruin
XVI-wiecznego zamku Korniaktów uczniowie mieli szansę na udział w żywej lekcji historii. Było to spotkanie z weteranem II wojny światowej - Harcmistrzem Szarych Szeregów płk Romanem Taworskim,  oraz z synem zamordowanego majora Władysława Koby – panem Wojciechem Kobą, jak również z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uroczysta lekcja historii była możliwa dzięki nawiązaniu współpracy
z Dowódcą 34. Batalionu Lekkiej Piechoty płk Pawłem Brzękiem. Zebrani uczniowie mogli wysłuchać wspomnień bohaterów II wojny światowej. Płk Roman Taworski kilkakrotnie podkreślał w swojej wypowiedzi, że bardzo się cieszy obecnością tylu młodych ludzi. Weteran zaznaczył, iż ważne jest to, by młodzi ludzie uczyli się historii, by coraz więcej dowiadywali się o losach naszej Ojczyzny, bo tylko w taki sposób będą dobrymi obywatelami i patriotami.

W ramach spotkania uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali także ciekawego wykładu przeprowadzonego przez członków Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” na czele z prezesem panem Mirosławem Majkowskim,połączonego z prezentacją oryginalnych mundurów i broni z czasów II wojny światowej.

Po zakończonej części oficjalnej uczniowie otrzymali prezent od licznie zebranych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którym była możliwość zapoznania się ze sprzętem wojskowym, przejażdżki oraz malowania twarzy farbami maskującymi.

Spotkanie zakończył poczęstunek i wspólne ognisko. Sponsorami upominków dla uczniów naszej szkoły było Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Radymno „PRO PATRIA”.

Koordynatorami i pomysłodawcami projektu byli pani Aneta Łysy – historyk Szkoły Podstawowej w Sośnicy, jak również Porucznik Wojsk Obrony Terytorialnej – pan Leszek Marciak.

Tekst: Aneta Łysy

Wróć do kategorii Aktualności