Nasza strona korzysta z plików cookie - dowiedz się więcej.
A+ A-

Uroczystość 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Sośnicy.

Dodano: 11 miesięcy temu (23.11.2017, o godzinie 13:04)

„Polska to taka kraina, która w sercu się zaczyna” – to myśl przewodnia uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbyły się 12 listopada br. w Sośnicy.

Jak co roku młodzież Szkoły Podstawowej w Sośnicy wraz z pensjonariuszami DPS w ramach integracji środowiska lokalnego i współpracy między instytucjami wspólnie przygotowali inscenizację upamiętniającą Narodowe Święto Niepodległości. Obchodyrozpoczęły sięuroczystąMszą Świętą w intencji Ojczyzny sprawowaną przez proboszcza ks. Adama Dziadowicza, po której zebrani z poszczególnymi delegacjamiudali się pod Pomnik Zasiedlenia i złożyli okoliczne kwiaty.

Spotkanie uczniów naszej szkoły z lokalną społecznością i władzami samorządowymi reprezentowanymi przez miejscowych radnych i panią sołtys Agnieszkę Durbajło odbyło się w wiejskim domu kultury. Po powitaniu zaproszonych gości i krótkiej prelekcji wygłoszonej przez panią sołtys rozpoczęła się uroczysta akademia.

Jako pierwsi na scenę wyszkli wychowankowie Ochronki Św. Maksymiliana Kolbego, którzy pod kierunkiem dyrektor placówki – s. Danuty Świerczek
w przejmujący sposób odegrali pantomimę i odśpiewali pieśń pt. „Rozkwitały pąki białych róż”. Po gromkich brawach zebranej publiczności kolejno swój talent aktorski zaprezentowali uczniowie  Szkoły Podstawowej pod kierunkiem pań – Danuty Makowieckiej oraz Anety Łysy. Godzinny montaż słowno-muzyczny zawierał m.in. sceny z „Żony Modnej” I. Krasickiego, „Dziadów” A. Mickiewicza czy też „Wesela” S. Wyspiańskiego. Aktorzy na co dzień szlifujący swoje talenty podczas zajęć teatralnych realizowanych w ramach projektu unijnego pt. „Alfa i Omega -Program wsparcia szkół z terenu gminy Radymno”w profesjonalny i ciekawy sposób przedstawili losy naszej Ojczyzny do odzyskania suwerenności.

Po występie młodzieży na deskach  sośnickiej sceny wystąpili pensjonariusze DPS w Sośnicy, którzy pod kierunkiem p. Zygmunta Marciaka zaprezentowali zebranym program satyryczny pt. „I znowu się porobiło”.

Na zakończenie uroczystości każdy z przybyłych otrzymał pamiątkową flagę Polski przygotowaną przez młodzież szkolną i tym samym rozpoczął przygotowania do okrągłej 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Opracowanie tekstu

Danuta Makowiecka

Aneta Łysy

Wróć do kategorii Aktualności