Nasza strona korzysta z plików cookie - dowiedz się więcej.
A+ A-

SOŚNICA GÓRĄ! Wielki sukces młodych historyków ze Szkoły Podstawowej z Sośnicy

Dodano: 2 miesiące temu (14.05.2019, o godzinie 11:30)

       Historia – to jedna z nauk, która cieszy się sporą popularnością wśród uczniów naszej szkoły. I są na to dowody. Jest nam miło poinformować iż nasi uczniowie Natalia Pawliszko – uczennica klasy VII oraz Daniel Kochan – uczeń klasy VIII wzięli udział w IV edycji wojewódzkiego konkursu historycznego pt. „Moja Ojczyzna – przeszłość i teraźniejszość. Polska i Polacy podczas II wojny światowej”. Tegoroczne zmagania historyczne cieszyły się sporym zainteresowaniem młodych historyków
z całego województwa – w eliminacjach wzięli udział reprezentanci z aż 82 szkół! Patronat honorowy nad konkursem objęli Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP, Stanisław Ożóg – Poseł do parlamentu Europejskiego, Anna Schmidt-Rodziewicz – Poseł na Sejm RP, Mieczysław Kasprzak – Poseł na Sejm RP, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Podkarpacki Kurator Oświaty, Starosta Przeworski, Wójt Gminy Zarzecze, prof. dr hab. Kazimierz Karolczak Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
      Po eliminacjach na szczeblu powiatowym do ostatniego etapu zakwalifikował się uczeń Szkoły Podstawowej w Sośnicy – Daniel Kochan. 25 kwietnia br. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zarzeczu odbył się bardzo wymagający finał, który przebiegał w dwóch etapach: pierwszy – test pisemny oraz drugi odpowiedzi ustne - przeprowadzony na zasadach zbliżonych do popularnego teleturnieju 1 z 10. Pod bacznym okiem jury (m.in. pani prof. dr hab. Anny Szylar - PCEN Rzeszów, pana Tomasza Burego –  radnego sejmiku wojewódzkiego) nasz uczeń wykazał się znakomitą znajomością wydarzeń, postaci i pojęć związanych z okresem II wojny światowej, zdobywając tytuł finalisty konkursu. 
      Po wielkich emocjach z Zarzecza przyszedł czas na „podbój” Rzeszowa. Po raz kolejny naszą szkołę w zmaganiach historycznych reprezentował Daniel Kochan.
I tym razem Daniel nie zawiódł – ciężko pracując, przeszedł kolejne etapy i zakwalifikował się do finału III edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” pod hasłem Polska znowu wolna.Organizatorem zmagań był PIE Europe Direct – Rzeszów przy WSIiZ w Rzeszowie, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Gminny Zespół Obsługi Szkół w Kuryłówce przy współpracy Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ścisły finał na szczeblu wojewódzkim odbył się 26 kwietnia br. w wypełnionej po brzegi auli WSAiZ w Rzeszowie. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą historyczną z okresu odzyskania niepodległości, jak również znajomości struktur NATO i UE. 
      Ku zadowoleniu opiekuna, nauczyciela historii p. Anety Łysy, uczeń naszej szkoły pokonał wszystkich konkurentów i zdobył tytuł laureata I miejsca! Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 9 maja br. w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej podczas obchodów Dnia Europy. Uczniowi i opiekunowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wróć do kategorii Aktualności