Nasza strona korzysta z plików cookie - dowiedz się więcej.
A+ A-

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” dla Zespołu Pieśni i Tańca Ostrowiacy

Dodano: 2 tygodnie temu (01.10.2019, o godzinie 20:39)

    Podczas sesji nadzwyczajnej sejmiku województwa podkarpackiego, która odbyła się 30 września br. wręczone zostały brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wręczenia dokonał Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Otrzymało je dwoje artystów od lat współtworzących sukcesy Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” – Barbara Blok i Andrzej Rusinowski.
    Pani Barbara Blok z zespołem Ostrowiacy związana jest od 40 lat, pasję zaszczepił w niej ojciec Franciszek Blok–założyciel „Ostrowiaków”. Od ponad 20 lat pełni funkcję choreografa i kierownika artystycznego zespołu. To pod jej kierunkiem zespół był wielokrotnie podziwiany w Polsce i za granicą, szczególnie za wykonanie polonezów, krakowiaków i suity łowickiej. Artystycznym dopełnieniem prezentacji tanecznych "Ostrowiaków" jest również duże bogactwo strojów. Kostiumy, w których występują, wiernie dokumentują wzory etnograficzne i historyczne. Harmonijnie współgrają z prezentowanym na scenie folklorem muzyczno-tanecznym.
    Pan Andrzej Rusinowski, drugi uhonorowany brązowym medalem „Gloria Artis” jest od 12 lat kierownikiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy”. Wraz z nim ma na swoim koncie prezentacje dorobku artystycznego na festiwalach muzyki i tańca ludowego w Polsce, Bułgarii, Estonii, na Litwie, w Łotwie, w Finlandii i w Turcji. Dba o najpiękniejsze brzmienie i najwyższy poziom artystyczny wykonywanych utworów, mając szczególnie na względzie pielęgnowanie muzyki i tańca ludowego wśród młodego pokolenia.
    Najmłodsi wykonawcy na zakończenie sesji zaprezentowali swoje umiejętność taneczne, wokalne i muzyczne. W imieniu zespołu za uhonorowanie dziękował prezes ksiądz Robert Łuc, który odebrał pamiątkową replikę „Dzwonu Niepodległości”. 

    Do gratulacji dla całego Zespołu Pieśni i Tańca dołącza się także Urząd Gminy Radymno, z Wójtem Bogdanem Szylarem na czele!

Wróć do kategorii Aktualności