Nasza strona korzysta z plików cookie - dowiedz się więcej.
A+ A-

Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego w Szkole Podstawowej w Sośnicy

Dodano: 8 miesięcy temu (04.10.2018, o godzinie 12:52)

Sto lat, Polsko!

 

Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego

Narodowe Czytanie  to akcja społeczna zapoczątkowana w 2012 roku i propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty wybitnych dzieł piśmiennictwa polskiego odczytywane są publicznie Tym razem w internetowym głosowaniu na dzieło narodowe zwyciężyła powieść Przedwiośnie Stefana Żeromskiego wydana w 1924 roku. Losy głównego bohatera –Cezarego Baryki, a przede wszystkim historia odradzającej się Polski zainspirowały koordynatorów akcji, p. Annę Rejman i p. Danutę Makowiecką do zorganizowania w dniu 24 września uroczystości Narodowego Czytania w Szkole Podstawowej w Sośnicy.

„To dopiero przedwiośnie nasze” 

Punktualnie o godzinie 10.00 w hali sportowej, pięknie przystrojonej w barwy narodowe, zjawili się zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Tego dnia wszyscy wyglądali bardzo uroczyście. Ubrani w eleganckie stroje przybyli, by włączyć się w ogólnopolską akcję czytania dzieł narodowych i  świętować zbliżającą się 100. rocznicę urodzin Polski. Po powitaniu przybyłych przez panią dyrektor Anetę Łysy zebrani wysłuchali fragmentów Przedwiośnia czytanych przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę. Następnie  głos zabrali zaproszeni goście: pani Lucyna Piruta – skarbnik Gminy Radymno, pani Monika Kopacz – główna księgowa w referacie ds. szkół Gminy Radymno, pani Joanna Szałyga – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy, pani Małgorzata Lichwa –radna gminy Radymno, pan Bolesław Zięba – radny Gminy Radymno, pani Marta Mrozek –dyrektor Gminnych Bibliotek Publicznych i pan Zygmunt Marciak –kierownik grupy artystycznej pensjonariuszy DPS w Sośnicy Na wesołej fali. Dzielnie zmierzyli się z wybranymi fragmentami Przedwiośnia. Poprzez  interpretację głosową danych partii tekstu starali się przybliżyć zebranym losy Cezarego Baryki oraz położenie Polski w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, oddać nadzieje ówczesnych Polaków na lepsze, dostanie życie w wolnym kraju.

Kolejnym punktem programu było wykonanie przez uczniów każdej klasy kartki urodzinowej dla dostojnej Jubilatki, czyli Polski. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i umiejętnościami plastycznymi. 

W krótkim czasie powstało szereg wspaniałych kartek urodzinowych z gorącymi życzeniami dla Ojczyzny. Kolorowe i barwne prace ozdobiły korytarz szkolny i sprawiły, że akcja Narodowego Czytania, a także tytuł dzieła Żeromskiego zagościły na dłużej w pamięci uczniów SP w Sośnicy.

Oprócz zaproszonych gości głośne czytanie Przedwiośnia przygotowały uczennice klasy III gimnazjum i VII szkoły podstawowej, które tego dnia założyły białe bluzki i czerwone spódnice.  Barwy narodowe w ubiorze uczennic symbolizowały tematykę dzieła Żeromskiego  i współgrały z odsłoną tegorocznej akcji Narodowego Czytania w naszej szkole.

Po prezentacji wybranych fragmentów tekstu  uczniowie odczytali przygotowane na kartkach urodzinowych życzenia, odśpiewali Sto lat i hymn narodowy. Wyrazem ich miłości do Ojczyzny było symboliczne wklejenie w kontur mapy Polski białych i czerwonych serduszek z imionami. Do tej akcji przyłączyli się także zaproszeni goście, którzy ze wzruszeniem i łezką w oku naklejali serca ze swoim imieniem obok serduszek dzieci. Zgodnie z urodzinową tradycją nie obyło się bez prezentów i pysznego poczęstunku. Upominek od władz Gminy Radymno dla uczniów SP w Sośnicy na ręce pani dyrektor przekazała pani skarbnik –Lucyna Piruta, dziękując za zaproszenie i aktywne włączenie się placówki w akcję propagującą głośne czytanie wybitnych dzieł literatury narodowej. Na koniec Narodowego Czytania uczniowie mogli zajadać się pysznymi muffinkami, udekorowanymi biało-czerwonymi chorągiewkami, przygotowanymi przez nich samych i ich rodziców.

 

                                                                                                    Opracowanie teksu

                                                                                                    Danuta Makowiecka

 

 

 

 

 

 

Wróć do kategorii Aktualności