Nasza strona korzysta z plików cookie - dowiedz się więcej.
A+ A-

Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Sośnicy.

Dodano: 9 miesięcy temu (05.10.2017, o godzinie 11:22)

Wesele w Szkole Podstawowej w Sośnicy

 

Narodowe czytanie  to akcja społeczna zapoczątkowana w 2012 roku i propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty wybitnych dzieł literatury polskiej odczytywane są publicznieNasza szkoła po raz drugi przyłączyła się do akcji Narodowego czytania, wiemy, że wspólne czytanie zbliża i integruje społeczność szkolną oraz daje wiele radości uczniom zprzygotowywania tego święta w naszej placówce. Tym razem w internetowym głosowaniu na dzieło narodowe zwyciężył dramat Wesele Stanisława Wyspiańskiego i to on stał się inspiracją dla koordynatorów akcji –p. Danuty Makowieckiej i p. Anety Łysy - do przygotowania w dniu 21 września br. uroczystości poświęconej wspólnemu czytaniu wybitnego dzieła S. Wyspiańskiego.

O godzinie 11 z hali sportowej wyruszył orszak weselny z państwem młodych na czele. Towarzyszyła mu skoczna, ludowa muzyka i dźwięki instrumentów. Przechodząc kolejno po klasach, weselnicy zapraszali uczniów na wspólne czytanie Wesela tymi słowami:

 

Dzisiaj u nas w szkole Narodowe czytanie,

Więc nikt w klasie sam nie zostanie!

Potańczymy, pośpiewamy,

Wesele dzisiaj poczytamy!

Czy was mało, czy was wiele,

Chodźcie z nami na wesele!

 

Główne wydarzenia miały już miejsce w hali sportowej. Dekoracja, imitująca wnętrze chłopskiej chaty, gdzie w 1900 roku odbyło się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną –bohaterów dramatu Wyspiańskiego- stroje ludowe państwa młodych i gości weselnych oraz regionalna melodia stworzyły niepowtarzalny klimat i nastrój, który udzielił się zebranym w hali słuchaczom. Po wysłuchaniu fragmentów Wesela czytanych przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę głos zabrali zaproszeni goście: pani Joanna Szałyga – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sośnicy, pani Małgorzata Lichwa –radna gminy Radymno, pani Marta Mrozek –dyrektor Gminnych Bibliotek Publicznych i pan Zygmunt Marciak –kierownik grupy artystycznej pensjonariuszy DPS w Sośnicy Na wesołej fali. Dzielnie zmierzyli się z wybranymi fragmentami Wesela, a ich interpretacja głosowa danych partii tekstu przypadła do serca publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa 
i gorący aplauz słuchaczy.

Kolejnym punktem programu było wykonanie przez uczniów każdej klasy plakatu
z symbolem tegorocznego dzieła narodowego, czyli pawim piórem. Niezwykle kolorowe 
i barwne prace ozdobiły klasy oraz korytarz szkolny i sprawiły, że akcja Narodowego czytania, a także tytuł dzieła Wyspiańskiego zagościły na dłużej w pamięci uczniów SP w Sośnicy. Oprócz zaproszonych gości głośne czytanie Wesela przygotowali uczniowie klasy III gimnazjum i VII szkoły podstawowej, którzy również wcielili się w osoby dramatu m.in. Pannę Młodą, Pana Młodego, Poetę, Rachel, Dziennikarza, Stańczyka, Chochoła, Rycerza. To dzięki ich zaangażowaniu i pracy włożonej w przygotowanie uroczystości szkoła w Sośnicy na dwie godziny zamieniła się          w „chatę rozśpiewaną” niczym z „feerii, bajki”.

Po prezentacji wybranych fragmentów tekstu Panna Młoda zaprosiła wszystkich do wspólnej, weselnej zabawy. Skoczne rytmy porwały słuchaczy i rozpoczęły się wesołe pląsy zakończone odtańczeniem poloneza. Każde wesele wiąże się z konkursami i takie również zostały przez organizatorów przygotowane. Chętni mogli zatańczyć na gazecie, przenieść na baloniku cukierek tak, aby ten nie spadł na podłogę, stworzyć laurkę z życzeniami. Ostatnim punktem programu był prezent ofiarowany młodej parze przez poszczególne klasy. Wśród upominków znalazły się pięknie wykonane kartki z życzeniami, wierszyki, piosenki, taniec i oczywiście kwiaty.

Uroczystość Narodowego czytania zwieńczyła wspólna pamiątkowa fotografia uczestników tegorocznej akcji i poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

 

 

Tekst: Danuta Makowiecka

Wróć do kategorii Aktualności