Nasza strona korzysta z plików cookie - dowiedz się więcej.
A+ A-

Ćwiczenia obrony cywilnej na temat "Prowadzenia działań poszukiwawczo- ratunkowych w sytuacji powstania pożaru wielkopowierzchniowego lasu na terenie Gminy Radymno’’

Dodano: 8 miesięcy temu (10.10.2018, o godzinie 12:42)

   W sobotę 6 października br. odbyły się ćwiczenie Obrony Cywilnej na temat „Prowadzenie działań poszukiwawczo – ratunkowych w sytuacji powstania pożaru wielkopowierzchniowego lasu na terenie Gminy Radymno’’

W ćwiczeniu udział wzięły gminne formacje Obrony Cywilnej, Państwowa Straż Pożarna w Jarosławiu, 8 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Radymno, 5 jednostek z terenu powiatu jarosławskiego włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, KP Policji , żołnierze 3 batalionu Obrony Terytorialnej w Jarosławiu, oraz Nadleśnictwo Jarosław.

  

  Jako cele szkoleniowe w ćwiczeniu przyjęto:

  • Przygotowanie i sprawdzenie, podległych służb inspekcji i straży do wykonania zadań w sytuacji prowadzenia działań ratowniczo-poszukiwawczych,
  • Doskonalenie współdziałania organów i sił działających na terenie Gminy w procesie rozwijania akcji ratowniczych,
  • Sprawdzenie stopnia przygotowania sił OC do wsparcia działań profesjonalnych służb ratowniczych,
  • Wypracowanie jednolitych zasad obiegu informacji wśród organów decyzyjnych  i wykonawczych,
  • Sprawdzenie skuteczności usprawnienie sposobów alarmowania ludności o zagrożeniach,

 

     Wielkopowierzchniowy pożar lasu oraz działania poszukiwawcze osób zaginionych w lesie stanowiły główny epizod ćwiczenia realizowany na terenie lasu Nadleśnictwa Jarosław w miejscowości Zaleska Wola .

Podczas ćwiczeń łączność radiowa prowadzona była zgodnie z obowiązującymi regułami. Ćwiczenie zostało przeprowadzone sprawnie oraz zgodnie z zasadami działań podczas prowadzenia akcji gaśniczo-poszukiwawczych na terenach leśnych.

Podczas przeprowadzonych ćwiczeń osiągnięto zakładane cele szkoleniowe w sposób zadawalający.

 

     Uczestnicy i obserwatorzy podkreślili realizm przygotowanych scenariuszy do poszczególnych epizodów oraz staranność, z jaką prowadzone były zadania poszczególnych grup. Zarówno w etapach przygotowawczych jak i w trakcie trwania samego ćwiczenia uczestnicy wykazali duże zaangażowanie w realizacji powierzonych zadań.

 

     Zaaranżowane ćwiczenie pokazało sprawność działania oraz znajomość terenu ćwiczących. Pozwoliło również doszukać się dodatkowych możliwości udoskonalenia zasad współdziałania i obiegu informacji między ćwiczącymi.

 

Wróć do kategorii Aktualności